10:23
The Passionate Shepherd

Хамлет на матура по БЕЛ
Защо „Хамлет“ остава непознат за българския ученик? Защо трагедията се изучава (понякога) само „в пакет“ с обемната литература за 10. клас ( западноевропейска, руска и възрожденска!)? Защо не се ревизира „канонът“ на произведения и автори за матура по БЕЛ и да включи творбите на световната класика?
Каква е връзката между Хамлет и българския му съвременен връстник? – В трагедията на смутното време. В това, че кръгозорът на датския принц е по-широк, отколкото позволява епохата, а на българския дванайсетокласник – обратно - той знае по-малко, отколкото изисква времето. И всички около него участват в заблудата му.
Трагедията...
10:00
The Passionate Shepherd

What will 2014 be like?
Expansion at a moderate pace
Global growth forecasts have been revised down significantly
With the six BRIICS alone now accounting for 30% of world GDP (at PPP
rates) and 15% of global equity markets, a slowdown in EMEs has larger
effects on the global economy than in the past, via trade and financial
cross-border linkages.
There are weaker prospects in many emerging market economies (EMEs). The United States came close to a potentially catastrophic crisis associated with its legislative ceiling on federal government debt. Tensions within the euro area could erupt again.
The hare...
11:42
The Passionate Shepherd

...
По темата работи: Виктория Анджело
Случвало ли ви се е да пътувате в градския транспорт и случайно да чуете нечий разговор. Е, на мен доста често ми се случва и да ви кажа честно доста интересни теми се обсъждат в градския транспорт- революционни идеи, политически и спортни възгледи, както и някоя друга готварска рецепта. Та вчера си се возя аз в трамвай номер 5 и чувам как възрастен мъж обсъжда иранската ядрена програма и споразумението за ограничаването й. Заслушах се и се замислих. Както е тръгнало България ще се окаже с още три нови ядрени блока във време, когато европейски страни като Германия и Швейцария закриват атомни централи. И ще настигне все повече колебаещата се по въпроса Франция по атомен ток на глава от населението. И по ядрен боклук, разбира се, който ще трябва да закопава някъде из плодородните си полета. Но най-важният въпрос е – какво ще го правим в България толкова ток? Икономическият министър донесе изненада от САЩ – предложение за нов блок в АЕЦ „Козлодуй”, който да строи американската компания „Уестингхауз”, с американско финансиране. Същевременно БСП е обещала предизборно да строи АЕЦ „Белене” и премиерът се изказва няколкократно, че работят в тази посока. Проводникът на руски интереси у нас, бившият президент Първанов, заяви в Русе, че „Изграждането на седми блок на АЕЦ “Козлодуй” не е алтернатива на АЕЦ “Белене”. По думите му АЕЦ “Белене” е много по-напред като проект и затова строителството „не търпи отлагане”. И казва още нещо забележително: “Можем да строим и едната, и другата мощност, без да се налага да избираме между някои от двамата големи братя, образно казано”. Ама разбира се. Защо не? Нека да построим още 5-6 АЕЦ-а, за да угодим на всички възможни страни, защото България както винаги е марионетка в ръцете на великите сили. Нелепото в случая е, че ще се строят още две ядрени централи, а досега няколко експертизи показаха, че има излишък на ток. Също, че нова АЕЦ излиза прекалено скъпо и токът от нея няма да е толкова евтин като досегашния. Но по-важно е – къде ще складираме ядрените отпадъци, които няма повече да прибира Русия? Нито пък САЩ има намерение да се ангажира с това в новия проект.Така страната сама се бута да стане ядрен заложник на интересите на големите държави. За нас отпадъците и ядреният риск, за тях - ток и печалби от строителство, от доставки, гориво, поддръжка. Но нека да строим, защо не? Прославихме се с „топлото“ посрещане на сирийските бежанци, с протестите, които сякаш нямат край, защо да не се прославим и с множеството ядрена енергия, която сме готови да възпроизведем? Какво по-хубаво от това?
И като за финал бих предложила на правителството да построят още няколко ядрени централи, че да си имаме ток за черни дни, в случай, че стане нещо де, да сме си подготвени.